Italijanski jezik fascinira svojom lepotom, melodičnošću i jednostavnim pravopisnim pravilima. Njegova abeceda i fonetski sistem olakšavaju učenje, dok bogata kulturna istorija čini ovaj jezik nezaobilaznim za ljubitelje umetnosti, muzike, mode i gastronomije. Bez obzira da li ga učite iz strasti prema italijanskoj kulturi ili zbog praktičnih razloga, italijanski jezik će vam otvoriti vrata ka novim mogućnostima i jedinstvenom načinu izražavanja. Kao što smo naveli u prošloj lekciji, pogledajte ovde; pretpostavlja se da danas italijanski jezik govori preko 80 miliona ljudi od kojih je preko 70 miliona ljudi, italijanski jezik maternji jezik. Italijanski jezik spada u 5 svetski jezik kada je u pitanju učenje stranih jezika. Isto tako, za razliku od nemačkog jezika ili čak engleskog jezika, italijanski jezik se ne uči toliko iz potrebe koliko iz zadovoljstva i želje pojedinaca da govore, pevaju i uče italijanski jezik.
Ali odakle krenuti? Da bismo bolje razumeli italijanski jezik, važno je upoznati se sa njegovom abecedom i osnovama pravopisa. Na taj način ćete lakše čitati italijanski jezik i razumeti popriličan broj reči kako se pravilno čita. Počnite povezivati neke stvari. Na primer; mi na srpskom jeziku kažemo vesti, ali ako dodamo – ti, dobićemo vestiti, što na italijanskom jeziku znači odeća. Kad god na TV vidite vesti, podsetite sebe da vestiti znači na italijanskom jeziku odeća. Obratite malo pažnju na izgovor, kao da kažete ve + stiti i definitivno reč vestiti – odeća će biti nešto što nećete lako zaboraviti. Ili na primer, mi na srpskom jeziku kažemo regal, ali ako dodamo slovo +o, dobićete regalo što na srpskom jeziku znači poklon. Italijanska reč regalo izgovarate kao re + galo. Još ako znate engleski jezik ili mnoštvo engleski reči, onda definitivno ćete u italijanskom jeziku pronaći neke sličnosti koje možete da povezujete radi lakšeg pamćenja. Setite se nekih poznatih reči iz španskog jezika i učenje reči italijanskog jezika će vam postati jedno veselo igranje reči i značenja.
U Napulju: 'O paese umesto standardnog Il paese - selo.
U Milanu: L’è bell umesto È bello - lep je.
Dijalekti često koriste slova i zvuke koji nisu tipični za standardni italijanski jezik. Ipak, standardni jezik ostaje univerzalno sredstvo komunikacije u celoj Italiji. Zato, učite italijanski jezik iz više izvora. Ako na primer volite filmove, gledajte italijanske filmove bez prevoda. Ako volite da pevate, učite da pravilno pevate pesme koje volite, ako često koristite YouTube, imate milione video-a, gde vas uče od toga kako se izgovara neka reč, fraza, rečenica do toga šta se sve uči u kom nivou svetskih kurseva za učenje. Ali najbolje, pričajte, izgovarajte italijanske reči naglas i korigujte sami sebe. Što se tiče gramatičkog osvrta na izgovor italijanskog jezika, treba da znate da je on sličan izgovoru srpskog jezika. U srpskom jeziku ne postoje glasovi dz i w, kao što i u italijanskom jeziku ne postoje glasovi h i ž. Ali sve ostalo ne predstavlja neki veliki izazov za pripadnike srpskog govornog područja. Ali najbolje je da krenemo od italijanske abecede.
Abeceda Italijanskog Jezika: Sve Što Trebate Znati
A, a /a/
B, b /bi/
C, c /ći/
D, d /di/
E, e /e/
F, f /effe/
G, g /đi/
H, h /akka/
I, i /i/
L, l /elle/
M, m /emme/
N, n /enne/
O, o /o/
P, p /pi/
Q, q /qu/
R, r /erre/
S, s /esse/
T, t /ti/
U, u /u/
V, v /vu/
Z, z /dzeta/
J, j /i lunga/
K, k /kappa/
W, w /vu dopia/
X, x /iks/
Y, y /ipsilon/
Sve zajedno znači da italijanski jezik ima 21 slovo od čega je 5 suglasnika:
A, E, I, O, U
Ali u fonetskom smislu postoji 7 glasova jer se E i O izgovaraju na dva različita načina. Inače, italijanski jezik ima 16 suglasnika ako računate i slovo H koje je tiho i nema nikakvu glasovnu vrednost i ne računate pozajmljenice.
B, C, D, F, G, H, L, M, N, P, Q, R, S, T, V, Z
Inače, zbog različitih pravila i kombinacija, dolazimo do ukupno 23 glasa, tako da se kaže da italijanski jezik ima 30 glasova. Malo komplikovano, zar ne! Tek sad postaje zanimljivo.
Samoglasnici se izgovaraju kao i u srpskom jeziku, ali u italijanskom jeziku postoji otvoreno i zatvoreno e i o.
gelo - è – otvoreno – mraz – čita se tako što držite usta više otvoreno i izgovorite e
seta – é – zatvoreno – svila - čita se tako što držite usta više zatvoreno i izgovorite e
poco – ò – otvoreno – malo – čita se tako što držite usta više otvoreno i izgovorite o
pollo – ó - zatvoreno – pile - čita se tako što držite usta više zatvoreno i izgovorite o
Sreća naša, skoro se i ne oseti razlika između otvorenog i zatvorenog glasa, čak ni Italijani to ne primećuju; tako da vas ta podela ne treba brinuti kada pogrešite. U nekim literaturama tu razliku i ne prave, mi samo smatramo da trebate znati da postoji razlika. Jednostavno, e i o slova možete izgovarati kao naša. Nema teoretske šanse da vas neće razumeti.
Što se tiče suglasnika, takođe većina suglasnika u italijanskom jeziku se izgovara isto kao i u srpskom jeziku. Međutim, definitivno postoje izuzeci koje trebate znati.
- Ako se C nalazi ispred A, O ili U čita se kao K: CA, CO, CU –> KA, KO, KU
- Ako se C nalazi ispred E ili I čita se ĆE i ĆI: CE, CI –> ĆE, ĆI
- Kombinacija CIA, CIO, CIU bilo gde u reči čita se kao ĆA, ĆO, ĆU: CIA, CIO, CIU –> ĆA, ĆO, ĆU
- Kombinacija CHI i CHE čita se kao KI i KE: CHI, CHE –> KI, KE
- Duplo slovo CC se čita kao K: CC –> K
- Ako se G nalazi ispred samoglasnika A, O ,U ili ispred bilo kojeg suglasnika čita se kao G: GA, GO, U –> GA, GO, GU
- Ako se G nalazi ispred samoglasnika E ili I čita se kao ĐE ili ĐI: GE, GI –> ĐE i ĐI
- Kombinacija GIA, GIO, GIU bilo gde u reči čita se kao ĐA, ĐO, ĐU: GIA, GIO, GIU –> ĐA, ĐO, ĐU
- Kombinacija GHI i GHE čita se kao GI i GE: GHI, GHE –> GI, GE
- Kombinacija GLI se čita kao LJ: GLI –> LJ
- Kombinacija GN se čita kao NJ: GN –> NJ
- Suglasnik H se nikad ne izgovara.
- Suglasnik S se izgovara na dva načina, kao S i Z: S –> S, Z
- Kombinacija SC ispred E i I se čita kao Š: SCE, SCI –> Š
- Kombinacija SCH ispred samoglasnika E ili I čita se kao SK: SCHE, SCHI –> SKE, SKI
- Kombinacija QU se čita kao KU ili KV: QU –> KU, KV
- Suglasnik Z se izgovara na dva načina, kao C i DŽ: Z –> C, DŽ
Spelovanje:
P – [pi]
U – [u]
T – [ti]
N – [enne]
I – [i]
K – [kappa]
P – [pi]
O – [o]
L – [elle]
I – [i]
G – [gi]
L – [elle]
O – [o]
T – [ti]
Celokupno spelovanje:
Pi - U - Ti - Enne - I - Kappa Pi - O - Elle - I - Gi - Elle - O – Ti
Pogledajte pesmu za decu kako uče abecedu. Video je vlasništvo Kids Tv Italiano - canzoni per bambini.
Nema komentara:
Objavi komentar